Zklidnění dechu

Vydáno: 31/1/2018

Minulý týden jsme sledovali důležitost dechu při uvolnění těla i mysli a jeho propojení s duchem. Ráda bych vás provedla jemným dechovým cvičením, které je jednoduché i prospěšné.

Soustřeďme se na dech. Poznejme svůj dech opravdově. Věnujte pozornost dechu, když vchází do nosních dírek. Pociťujte jeho příchod i chlad a pociťujte jak odchází teplý. Soustřeďte se pouze na nosní dírky. Pociťujte, jak vzduch prochází přes chloupky v nosních dírkách. Neměňte svůj dech, jen jej pozorujte, jak vchází chladný a odchází teplý. Prostě dýchejte.

A nyní si uvědomujte svůj dech trochu dále. Pociťujte chladný dech v zadní části krku když vdechujete a teplý, když vydechujete. Pociťujte jej, jak vchází do vašich nosních dírek a vstupuje do zadní části krku, vchází studený a odchází teplý. Prostě dýchejte.

A nyní posuňme své uvědomování dechu ještě kousek dále. Pociťujte, jak vchází do srdeční krajiny. Pociťujte hořejšek svého trupu jak se lehce pohybuje, pociťujte dech vcházející dovnitř a vycházející ven. Hrudník se zvedá a klesá. Můžete i pociťovat tlukot svého srdce. Prostě zaměřte celou svoji pozornost na vzduch vcházející a vycházející. Prostě dýchejte.

A nyní pojďme ještě hlouběji. Pociťujte vzduch naplňující dno vašich plic. Pociťujte spodní hrudní koš, jak se rozšiřuje a stahuje. Užijte se pohyb hrudního koše. Prostě dýchejte.

A jděme ještě hlouběji. Vaše bránice je jako šálek obrácený dnem vzhůru. Když vdechujete, bránice klesá, šálek se zplošťuje a stává se miskou. A když vydechujete, jde nahoru a zpátky do své podoby šálku dnem vzhůru. Vdechněte, jde dolů a zplošťuje se, vydechněte a jděte nahoru. Celou svoji pozornost věnujte své bránici jdoucí nahoru a dolů.

A teď prostě přirozeně dýchejte a pozorujte svůj dech. Jak to cítíte? Kde cítíte svůj dech teď?

A nyní neměňte svůj dech, prostě přirozeně vdechujte a vydechujte. Svoji mantru nechte plout na svém dechu. Dýchejte a říkejte svoji mantru. Pokud se v tom necítíte pohodlně, pak jen nechte dech a soustřeďte se na svoje slovo. Výhoda kombinace dechu a modlitby spočívá v zakořenění mantry v našem bytí. Když dýcháte, mantra zní.

Toto cvičení je výbornou cestou jak se usadit k meditaci. Mělo by zabrat pouhých 5 minut, možná trochu více nebo méně, podle toho, jak jste zvyklí to dělat a jak jste v tom okamžiku napjatí. Když se zklidní dech, zklidní se tělo i mysl a jste připraveni k meditaci.

Kim Nataraja
přel. Jindřich Kotvrda
upraveno dle knihy ‚V tanci se svým stínem‘.