Kdy jste naposledy četli román? Nebo sledovali seriál na Netflixu, který nahrazuje romány ve smyslu plnění naší potřeby vyprávět příběhy?
Lze říci, že západní literatura pochází z oplývající představivosti, která je aplikovaná na všechny věci, které zaplňují průchod životu – od každodenních domácích prací a rutin až po tragédie a časy blaženosti. Ve včerejší úvaze jsem přemýšlel o tom, jak mysl, zejména v časech velké nouze, skočí ze skutečné scény do té imaginární a vyzkouší různé verze reality. Velký spisovatel vybírá z této ohromující volby paralelních vesmírů a zaměřuje se na vytvoření přesvědčivé verze jednoho z nich. Velmi dobrý spisovatel rovněž zanechává stopu přebujelé mysli, v pořadí, které vytváří, pocit všech možných dalších způsobů, kterými by se jednotlivé postavy i děj mohly rozvíjet. To je důvod (ač je to divné), proč se nám dobrý příběh jeví jako „skutečný“ a proto nás uspokojuje.
Pro mnoho moderních spisovatelů se příběh a vytváření pořádku z chaosu jeví jako druhotný pro vykreslení skutečnosti neklidné představivosti. Zanechávají nás s pocitem plynutí bez konce. To je rovněž marnost, honba za větrem, jak říká Kazatel. Dokonce i příběhy, které neuspokojí naše očekávání začátku, středu i konce, nám pomáhají pochopit smysl života. Básně a fotografie jsou rovněž takové formy a dokonce i hudba vypráví příběh beze slov a obrazů.
Žít touto chvílí nemusí být pro romanopisce dobré. Oni se potřebují vznášet a putovat mezi mnoha různými přítomnostmi. I oni potřebují disciplínu pravidelného sezení a zkrocení své mysli. Stejně jako my, meditující.
Navzdory rychlé ekonomické globalizaci a nákaze hollywoodskou kulturou, svět zůstává tajemnou, nevrlou a zázračnou mozaikou. Pokud jsou naše mysli a životy přeplněné, co teprve planeta? Takže i přes westernizaci „východu“, eroze jeho moudré kultury materialismem a kulturní kolaps „západu“, můžeme ještě stále mluvit o těchto dvou hemisférách a přidat je na severní a jižní manifestaci lidstva. Západní mysl a kultura je formována vyprávěním, už od Homéra a Bible, jako způsob poznání nepoznatelného a vyjádření nevýslovného. Bez příběhů bychom byli osamělí jako Adam bez zvířat.
Mnohokrát a na různých úrovních sdílíme svůj osobní příběh s ostatními jako znamení důvěry a rostoucí lásky. Evangelium je příběhem člověka, u kterého se vnitřní a vnější stalo nebo vždy bylo něčím výjimečným. Tato jednota, jeho Duch, se nadále pohybuje mezi námi v našem vlastním vnitřním a vnějším vesmíru. Zahrnuje lidstvo, nabízí sebe bez nátlaku či viny. Pokud si to uvědomíme, jdeme svým životem v jeho stopách a on v našich, v moudrosti vždy propletené láskou. Jeho duch nás učí přijímat vše, co právě teď odděluje fantazii od reality. Být věrný a neutíkat od nás samých
S láskou
Laurence Freeman