Úterý čtvrtého týdne doby postní

Povídání o cizích lidech.

Existuje facebooková skupina lidí, kteří se zamilovali do cizích lidí, když cestovali městskou hromadnou dopravou. Neuváděli pouze zvědavost týkající se někoho, kdo vypadá trochu přitažlivě, ale plnohodnotnou fantazii. Mnoho začalo snít o životě s nimi v rodině, jiní bez pochyb mysleli na zamlžené spojení. Ale zamilování je takové, jak je pociťováno. Zatímco vášeň trvá, přebírá představivost a pocity, a je tu bolestivý pocit oddělení a ztráty, když ta osoba, se kterou jste chtěli strávit svůj život, vystoupí aniž by se na vás podívala.

Když jsem to slyšel, připomnělo mi to mladistvou tendenci k tomuto druhu fantazie, kterou jsem míval, když jsem cestoval londýnským metrem. (Od té doby, co jsem začal meditovat, využívám času ve vlaku k meditaci, což je produktivnější a méně zneklidňující.) Vnější, veřejné objekty takové fantazie jsou samozřejmě cizí lidé; ale něco kolem nich rezonuje tak mocně, že máme pocit, že je známe (nebo téměř známe) a důvěrný vztah se zdá být reálnou možností.

Něco z této reakce je skutečně intuitivní. Jsme obvykle velmi rychlí v kategorizování cizích lidí, které potkáme: populární psychologie říká, že k vytvoření prvního dojmu (který se následně stane trvalým) stačí sedm sekund. Ale kromě intuice, kterou máme o lidech tím jak komunikují tělem, jak vypadají, jaký mají tón hlasu a oční kontakt, většina se syndromem zamilování v dopravních prostředcích je čirým bláznovstvím. Nemůžeme kontrolovat, kým se cítíme být přitahováni, ale můžeme si vybrat, jestli o nich budeme snít.

Pravděpodobně by se to nestalo někomu, kdo se právě zamiloval do člověka, který už byl skutečnou osobou v jeho životě. Pokud se to stává příliš často někomu v dlouhodobém vztahu, může to značit problém, potřebu útěku. Je to odpustitelný požitek, nicméně nebezpečný. Možná nevíme, že je tam prázdnota nebo že jsme se naučili, jak to popřít. Vidět atraktivního cizího člověka může být zároveň spuštění povědomí toho, že nám v životě něco chybí a nabízí fantazii, která nám tento nedostatek zaplní.

Až do skutečného kontaktu nemůžeme toto nazývat „laskavostí cizích lidí“, protože je to pouze v naší hlavě a motá se kolem naší touhy po naplnění. Dosud neexistuje žádný dar sebe, žádný prvek obětní lásky. Jak se připravujeme na Svatý týden hlubokou kontemplací osoby Ježíše, bylo by mnohem lepší neskenovat svoje spolucestující, ale spíše reagovat na něho. On je pro nás v mnoha ohledech cizím člověkem. A přesto je tím, kdo nám nabízí šanci po plnější důvěrnosti více, než bychom si mohli představit.